Ks. Dariusz Gronowski

Ks. Dariusz Gronowski jest kapłanem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wyświęconym w 1996 r. W latach 1998-2003 r. studiował na Wydziale Komunikacji Społecznej Instytucjonalnej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Obecnie na tymże wydziale wykłada ogólną teorię komunikacji. Jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty.

Publikacje książkowe:

  • L’impatto dei media sulla Chiesa secondo Marshall McLuhan, Roma 2003 (Wpływ mediów na Kościół wg Marshalla McLuhana)
  • Introduzione alla teoria della comunicazione, Roma 2010 (Podręcznik: Wprowadzenie do teorii komunikacji)
  • Bp Wilhelm Pluta. Biografia, Gorzów Wlkp. – Zielona Góra 2015.

Wspomnienia ks. Dariusza Gronowskiego ze studiów

Studiowałem na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie na Wydziale Komunikacji Społecznej Instytucjonalnej. Rzym to wyjątkowe środowisko akademickie, które jest w stanie poszerzyć horyzonty patrzenia ka Kościół i świat, odkryć różnorodność, a jednocześnie wspólnotę i bliskość między wierzącymi z całego globu. Pamiętam jak pewnego dnia podczas obiadu rozmowa zeszła na bajki naszego dzieciństwa. I kolega ksiądz z Iraku mówi: „Mi najbardziej podobała taka bajka o dwóch chłopcach, którzy kręcili globusem, wybierali jakieś miejsce i tam jechali”. A ja na to: „Chłopie, toż bo Bolek i Lolek. Wychowałeś się na polskiej bajce!”

Atutem studiowania w Rzymie są liczne biblioteki uniwersyteckie, a do tego dobrze zaopatrzone księgarnie z literaturą w różnych językach. Do dziś księgozbiór uzbierany w czasie studiów jest mi bardzo przydatny. Ale w kupowaniu książek przebijał mnie mój kolega z ławki Tony, pochodzący z Liberii. Pytałem go wręcz z podziwem, czemu kupuje książek aż tak wiele. Odpowiedział: „Darek, jak ja wrócę z powrotem do siebie do Liberii, to nie wiem, czy do końca życia będę miał okazję kupić takie książki. Dziś Anthony Borwah jest biskupem diecezji Gbarnga.

Odkryłem też szybko, jak wyjątkowy jest nasz nieduży wydział i jak wybitni fachowcy przekazują na nim wiedzę studentom. Bóg był dla mnie łaskawy, że posłał mnie w to miejsce. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie stypendium, które dało mi możliwość odbycia tych studiów.

Studiował na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie na Wydziale Komunikacji Społecznej Instytucjonalnej. Obecnie wykładowca teorii komunikacji na PUSC.
Ks. Dariusz Gronowski

Postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty

Furca.org