Ks. Piotr Kontny
„Najbardziej cieszę się ze spotkania wyjątkowej osoby w moim życiu – Jezusa Chrystusa. Jestem wdzięczny za Kościół, w którym otrzymałem chrzest i wiarę.”
Ks. Piotr pochodzi z archidiecezji Katowickiej. Pociąga go ewangelizacja i modlitwa. Czas wolny lubi spędzać aktywnie. Często gra w piłkę nożną i jeździ na rowerze.
Jego ojciec prowadzi rodzinną firmę handlową a mama jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury jako artysta plastyk. Ma jeszcze młodszego brata i siostrę. Jego rodzina prawdziwie żyje wiarą. Rodzice, brat z rodziną i siostra z mężem należą do wspólnoty Equipes Notre-Dame, poza tym brat jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej.
Jego powołanie rodziło się w rodzinnej parafii we wspólnocie ministranckiej. Ruch Światło – Życie ukształtował jego młodość. Podczas wakacyjnych rekolekcji poznał piękno liturgii i głębię modlitwy oraz pojawiły się pierwsze myśli o seminarium. Duży wpływ na wybór jego drogi życia miał przykład świętego Jana Pawła II, pielgrzymki do Piekar Śląskich i Częstochowy oraz na Lednicę, gdzie zawierzał wszystkie decyzje. W liceum śpiewał w chórze szkolnym, brał udział w olimpiadach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.
Po ukończeniu liceum im. Karola Miarki w Żorach, w wieku 19 lat, wstąpił do seminarium w Katowicach. W czasie pobytu w seminarium od razu wiedział, że to jego miejsce. „Klęcznik mnie nie parzył”, a wieczorne adoracje Jezusa w Eucharystii, liturgia oraz wspólnota seminaryjna to wspomnienia, które pozostaną w moim sercu. Wspólnie z innymi klerykami tworzyli skład redakcyjny pisma seminaryjnego „Nasza myśl”, redagował też almanach literacki „Werset”. Pomoc siostrom Misjonarkom Miłości i służba ubogim oraz udział w zajęciach języka migowego w grupie „Effatha” pozwoliły mu przezwyciężyć wiele barier komunikacyjnych w przyszłości. Ogromnie ważnym doświadczeniem był roczny pobyt we Włoszech we wspólnocie Dzieła Maryi – Focolare. Dzięki niemu jeszcze bardziej poznał Kościół w jego światowych barwach oraz charyzmat ruchu.
Został wyświęcony w maju 2009 r. i pierwsze 3 lata posługi spędził w parafii ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach, kolejne 2 w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. „To niezapomniany czas, przykład księży i wdzięczność ludzi, ale przede wszystkim doświadczenie Jezusa, który przez sakramenty i parafię działa w świecie.” Latem 2014 roku ks. abp Wiktor Skworc zaproponował mu możliwość studiowania Komunikacji Społecznej w Rzymie. Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rymie to wspaniałe miejsce studiów i formacji w zakresie komunikacji. Ledwo co zakończył się na naszej uczelni 10 kongres poświęcony w dużej mierze komunikacji w dobie mediów społecznościowych. Wzięło w nim udział ok. 300 osób z ok. 30 krajów świata. Sam fakt i ilość osób świadczą o popycie jakim cieszy się dziś ten kierunek w Kościele i nie tylko.
„Komunikacja jest wpisana w misję Jezusa Chrystusa od samego początku, to On jest Słowem Boga dla nas. Głoszenie Ewangelii w świecie to też zadanie apostołów: „Idźcie i głoście.”. Jako studenci staramy się odkryć sposoby mówienia o Bogu i Kościele w nowych warunkach. Trzeba było przejść trudny czas nierozumienia wszystkich wykładów, czy też zadań, ale spotkałem się z wielką życzliwością i wyrozumiałością wykładowców. Czasem narzekamy też na ilość zajęć i prac pisemnych, ale wiemy, że mają nas one przygotować do prawdziwego FRONTU, na którym nie będzie czasu na przygotowanie, gdzie będzie trzeba wykorzystać poznaną wiedzę. Zajęcia w większości są niezwykle konkretne i praktyczne, wykładowcy to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Możemy nauczyć się od nich nie tylko teorii, ale skutecznego wykorzystania zdobytej wiedzy.
Wielu absolwentów naszej uczelni, którzy pracują w diecezjach jako rzecznicy docenia poziom wykładów i profesjonalizm przygotowania nas do przyszłych zadań. Wielką zaletą jest obecność studentów z całego świata, przez co mam okazję poznać sytuację Kościołów w różnych krajach.”
W latach 2014-2017 studiował komunikację społeczną w Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.