Uniwersytet Św. Krzyża
Dlaczego Papieski Uniwersytet Św. Krzyża?
Idea Papieskiego Uniwersytetu Św. Krzyża zrodziła się w sercu Świętego Jana Pawła II i została zrealizowana na podstawie Jego wizji Uniwersytetu o wysokim poziomie nauczania, który byłby odpowiedzią na wyzwania ewangelizacyjne trzeciego tysiąclecia.
Idea Papieskiego Uniwersytetu Św. Krzyża zrodziła się w sercu Świętego Jana Pawła II i została zrealizowana na podstawie Jego wizji Uniwersytetu o wysokim poziomie nauczania, który byłby odpowiedzią na wyzwania ewangelizacyjne trzeciego tysiąclecia.
Wizja papieża Polaka zbiegła się z wielkim marzeniem św. Josemarii Escrivy (1902-1975), założyciela Opus Dei, o uczelni w Rzymie, która zadbałaby o harmonię pomiędzy formacją intelektualną i duchową – niezbędny warunek skuteczności w ewangelizacji. Te pragnienia dwóch świętych zrealizował bł. Alvaro del Portillo (1914-1994), następca św. Josemarii Escrivy, zakładając w roku 1984 instytucję, która rychło uzyskała status Papieskiego Uniwersytetu. Ten tytuł został nadany Uczelni przez Jana Pawła II w 1998 roku. Stolica Apostolska powierzyła Uniwersytet Prałaturze Opus Dei w służbie Kościołowi powszechnemu.
Uniwersytet Św. Krzyża odpowiada na wezwanie papieża Franciszka
Misja Uniwersytetu
Papieski Uniwersytet Św. Krzyża (PUSK), odpowiada na jedną z największych potrzeb świata. Jego misją jest formowanie księży, którzy będą prowadzić Kościół w XXI wieku.
Kapłaństwo jest absolutnie niezbędne.
Nic go nie zastąpi.
Formowanie przyszłych księży – jest uznawane przez Kościół jako jedno z najbardziej wymagających i najważniejszych zadań dla przyszłości ewangelizacji.
Taka jest właśnie misja Uniwersytetu PUSK: dawać księżom i przyszłym biskupom formację i wykształcenie, jakich potrzebują, żeby służyć Kościołowi powszechnemu. PUSK służy również świeckim religijnym studentom, którzy pójdą w świat by służyć Kościołowi w wielu różnych wymiarach. Rdzeniem misji Uniwersytetu jest jednak formowanie księży.
Nauka i formacja
Na Uniwersytecie Św. Krzyża studiują księża z całego świata, co nadaje mu cechy uniwersalne. Studenci wywodzący się z różnych kultur spotykają się w jednym, wspólnym celu – lepszego rozumienia zagadnień wiary. Nauka w takich warunkach pozwala na poszerzenie horyzontów myślowych i uformowanie prawdziwie katolickiego serca. Indywidualne podejście profesorów pozwala ukierunkować talenty każdego studenta. Więcej informacji.
Wydziały na PUSK
PUSK ma obecnie cztery wydziały: Komunikacji Społecznej, Teologii, Filozofii, Prawa Kanonicznego oraz Instytut Nauk Religijnych. Uniwersytet posiada też cieszące się wysokim prestiżem Studium Języków Obcych, które koordynuje nauczanie języków klasycznych, jaki i współczesnych. Więcej informacji.
Akademiki dla księży
Uniwersytet zapewnia zainteresowanym odpowiednią opiekę duchową. Kilka konwiktów, czyli akademików dla księży, pozwala doświadczyć wspólnego życia. Panuje tam rodzinna atmosfera, wynikająca z zaangażowania wszystkich mieszkańców. Więcej informacji.
Lokalizacja
Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża znajduje się w zabytkowym centrum Rzymu, w Palazzo di Sant’Apollinare, na północnym rogu Piazza Navona, pomiędzy Tybrem i Panteonem. Budynek został zaprojektowany przez architekta Ferdinando Fuga (1699-1781) i został niedawno odnowiony i dostosowany by pomieścić ponad 1500 studentów, z ponad 70 krajów na całym świecie, jak również setki gości konferencji i innych spotkań. Więcej informacji.