Ks. Damiana Ranachowski

Ksiądz Damian pochodzi z Rutek. To niewielka wieś leżąca na terenie Archidiecezji Gdańskiej w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie oddalona o niespełna trzydzieści kilometrów od Trójmiasta.  Jest jednym z trzech synów państwa Joanny i Mariana Ranachowskich. Jego starszy brat ma na imię Sebastian, a młodszy Bartosz. Wszyscy trzej bracia przez wiele lat posługiwali w parafii jako Liturgiczna Służba Ołtarza. To właśnie środowisko ministranckie, przykład życia znajomych kapłanów, postawa najbliższej rodziny oraz umiłowanie Eucharystii poprowadziły go do rozeznania życiowej decyzji i wstąpienia na drogę powołania kapłańskiego.

Czas edukacji w szkole podstawowej, gimnazjalnej i licealnej ks. Damian przeżywał mieszkając w rodzinnej miejscowości. Był to czas wzbogacony o wiele dodatkowych aktywności takich jak np. sport, wspólnota młodzieżowa czy parafialny zespół muzyczny.

Po ukończeniu X Liceum Ogólnokształcącego im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni, w 2013 roku rozpoczyna formację w Gdańskim Seminarium Duchownym. 21 lutego 2019 roku broni pracę magisterską z zakresu teologii pastoralnej pt. „Działalność Poradnictwa Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej w świetle adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia” uzyskując dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem. 18 maja 2019 roku przyjmuje święcenia prezbiteriatu z rąk Księdza Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który następnie kieruje go do posługi w parafii pw. Św. Ignacego Loyoli w Gdańsku na Starych Szkotach. Po roku pracy duszpasterskiej i katechetycznej w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Gdańsku, ks. Damian zostaje skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

W skład jego pasji wchodzi muzyka, sport, turystyka w postaci wędrówek górskich i spływów kajakowych. Jako wielką radość ks. Damian odczytuje również duszpasterstwo dzieci i młodzieży.

Furca.org