Ks. Jakub Szyrszeń

Pochodzę z Tymbarku, miejscowości położonej w malowniczym Beskidzie Wyspowym. Po zdaniu matury w V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Ta decyzja długo we mnie dojrzewała. Pewien znajomy ksiądz poradził mi, jeszcze w czasach licealnych, aby zawierzyć swój wybór Matce Bożej i poszukać odpowiedzi na pielgrzymim szlaku do Częstochowy. I to właśnie tam, na Jasnej Górze, poczułem w sercu, że Pan Bóg woła mnie po imieniu do pójścia za Sobą.

Po sześciu latach formacji 12.05.2012 roku przyjąłem święcenia kapłańskie w wawelskiej katedrze. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz skierował mnie wtedy do posługi w parafii Św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu, gdzie pracowałem przez ostatnie 4 lata – jako wikariusz i katecheta w szkole podstawowej. W ubiegłym roku rozpocząłem studia licencjacko-doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku patrologia.

Propozycja studiowania w Hiszpanii od września 2016 roku na kierunku prawo kanoniczne, jeszcze w obcym języku, trochę mnie zaskoczyła – początki pewno nie będą należały do łatwych, ale z Bożą i ludzką pomocą można wszystko.

W tym miejscu chciałbym wyrazić serdeczne podziękowanie za wsparcie stypendialne otrzymywane od Fundacji FURCA, bez którego studiowanie nie byłoby możliwe.

Furca.org