W sobotę 14 maja udzielił sakramentu bierzmowania 17 młodym Polakom gromadzącym się w kościele parafialnym w Stavanger. W niedzielę, 15 maja, bp Lechowicz przewodniczył Mszy świętej połączonej z udzieleniem pierwszej komunii świętej 27 dzieciom. Opiekę duszpasterską nad tutejszą Polonią sprawuje ojciec franciszkanin Zygmunt Majcher.

W Stavanger funkcjonuje Katolicka Szkoła dla dzieci polskiego pochodzenia, do której uczęszcza ponad 300 uczniów. Ilość spora, ale stanowi ona zaledwie ponad 10 procent wszystkich dzieci rodem z Polski zamieszkujących Stavanger i okolicę. Oficjalne statystyki podają, że w Norwegii mieszka ok. 100 tysięcy Polaków.

Niemało naszych rodaków mieszka w innym mieście na zachodnim wybrzeżu – w Haugesund. Tam duszpasterstwo polskojęzyczne prowadzi ks. Łukasz Gruchała. Pobyt dwudniowy w tym miejscu był okazją dla bp Wiesława do bliższego zapoznania się z polskimi rodzinami, do spotkań i rozmów z nimi. Okazuje się, że pobyt poza Ojczyzną i w warunkach nie sprzyjających wyznawaniu wiary może zamiast oddalać, przybliżać do Boga i wspólnoty Kościoła. Nie brakuje osób głęboko wierzących i powracających po latach do bliższych relacji z Bogiem, a także angażujących się w Kościele.

Biorąc pod uwagę ilość Polaków żyjących w Norwegii, potrzeba nowych duszpasterzy z Polski jest czymś oczywistym. Podczas pobytu w Haugesund bp Lechowicz spotkał się też z księżmi pracującymi w Bergen, ks. Januszem Batko i ks. Piotrem Gąsiorem.

Uroczystości Zielonych Świąt w Norwegii zbiegły się w tym roku ze świętowaniem 201 rocznicy odzyskania niepodległości. Patriotyzm i przywiązanie do swego narodu okazywana jest przez Norwegów niemal na każdym kroku – godny jest uznania i naśladowania.

Furca.org