Wstęp

Na wakacyjnym szlaku często poznajemy i zwiedzamy nowe miejsca, pielgrzymujemy do miejscowości, które Bóg wybrał na szczególne oddziaływanie Jego łaski i obecności. W Polce możemy nawiedzić wiele sanktuariów dedykowanych Jezusowi Chrystusowi, Matce Bożej i świętym. Do jednych z najpiękniejszych sanktuariów maryjnych w diecezji tarnowskiej i myślę, że i w Polsce należy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, znajdujące się w diecezji tarnowskiej, niedaleko Limanowej. Piękno tego sanktuarium ma swoje uzasadnienie nie tylko w poczuciu, że miejsce to jest omodlone przez tysiące pielgrzymów, ale także w jego położeniu. Sanktuarium znajduje się w cichej, spokojnej miejscowości Beskidu Wyspowego – sama parafia liczy około 1500 wiernych. Położenie sanktuarium i klimat w nim panujący sprawia, że pielgrzym może nabrać sił duchowych, ale także odpocząć fizycznie, oddając się w ciszy wypoczynkowi.

Położenie Sanktuarium

Na północny zachód, w odległości 6 km od Limanowej, w górzystym terenie Beskidu Wyspowego, leży niewielka wioska Pasierbiec. Terytorialnie należy do gminy i powiatu Limanowa i województwa małopolskiego. Ze szczytu Góry Pasierbieckiej (768 m n.p.m.) rozpościerają się wspaniałe widoki. Najwspanialszy widok rozciąga się na południe, gdzie przez obniżenie między Mogielnicą a Ciecieniem widać wschodnią część Tatr. Bez wspinania się na górę, z okolic Pasierbca obejrzeć można przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego, dużą część doliny rzeki Łososiny, Limanową z górującym na szczycie Łysej Góry Krzyżem Jubileuszowym, a przy dobrej pogodzie wierzchołki Tatr.

Historia Sanktuarium

Pod koniec XVIII wieku w Europie toczyły się wojny napoleońskie. Do armii austriackiej został wcielony Jan Matras – mieszkaniec miejscowości Laskowa, który podczas jednej z bitew został ranny na polu bitwy pod Rastatt na ziemiach niemieckich. Zdając sobie sprawę z ciężkiej sytuacji w jakiej się znalazł, mając przed oczyma śmierć, prosił Matkę Bożą o ocalenie na polu bitwy. Złożył ślub, w którym obiecał, że jeżeli uda mu się z pomocą Maryi uniknąć śmierci, to zbuduje ku jej czci kaplicę. Tak też się stało.  Matka Boża wysłuchała kornej prośby rannego żołnierza i przyszła mu z pomocą. Miał on widzenie, że Maryja stoi przy nim i osłania go swoim płaszczem przed szarżującym wojskiem. Rozpędzone konie, galopując nad nim, nie wyrządziły mu żadnej krzywdy. Po powrocie do domu, wybudował w Pasierbcu kaplicę ku czci Maryi, gdzie przez lata odbierał cześć obraz sztuki ludowej, przedstawiający Matkę Bożą Pocieszenia. Na obrazie Maryja znajduje się w stanie błogosławionym i jest posyłana przez Boga Ojca, by pocieszała ludzi. Artysta namalował także kulę ziemską, na której stoi Maryja, depcząc głowę węża – symbol szatana. Od lat 80. XX wieku Maryja w cudownym obrazie odbiera cześć w nowej świątyni, a w roku 1993 parafia przeżywała koronację Matki Bożej Pocieszenia, której dokonał ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński.

Miejsca kultu w Sanktuarium

  1.  Kaplica św. Józefa

 Jest to kaplica, w której znajdował się cudowny obraz Matki Bożej i przez lata tam toczyło się życie parafialne. Kaplica jest perełką sztuki. Liczne malowidła, zabytkowe organy i piękno architektoniczne sprawiają, że pielgrzym może odczuć klimat modlitwy, jaki jest obecny od czasów powstania parafii. Obecnie w kaplicy, od 2010 roku, cześć odbiera Matka Boża w kopii figury Matki Bożej z Altötting z Niemiec – miejsca gdzie często pielgrzymował Benedykt XVI. Figura jest unikatem, ponieważ to jedyna kopia figury, która znajduje się poza granicami Niemiec. Papież Benedykt XVI, podczas spotkań, często pytał niemieckich biskupów o to, jak rozwija się „polskie Altötting”. Kaplica nosi także tytuł św. Józefa.

  1. Nowa świątynia

Nowa świątynia została wybudowana w latach 80. XX wieku i tam obecnie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia. Od frontu świątynia ukształtowana jest na wzór litery „M”, co świadczy, że jest to sanktuarium maryjne. W świątyni można podziwiać piękne witraże, przedstawiające cud pod Rastatt, przeniesienie obrazu do nowej świątyni i koronację Matki Bożej. Dwa większe witraże ukazują Zmartwychwstanie Jezusa i Sąd Ostateczny. W świątyni znajdują się liczne wota, świadczące o tym, że Maryja wyprasza potrzebne łaski. Do najcenniejszych należą: pas św. Jana Pawła II, piuska i krzyż pektoralny Benedykta XVI oraz stuła Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Otoczenie świątyni, pejzaż Beskidu Wyspowego i piękne ogrody sprzyjają odpoczynkowi duchowemu i fizycznemu.

  1. Droga krzyżowa

Droga krzyżowa znajdująca się przy Sanktuarium jest fenomenem na skalę ogólnopolską. Znajduje się ona w plenerze, postaci wykonane są z brązu i są naturalnych wielkości. W stacje drogi krzyżowej wpisane są osoby zasłużone dla Kościoła w Polsce, np. św. Jan Paweł II, bł. ks. Roman Sitko, kard. Stefan Wyszyński, czy misjonarze męczennicy. Droga krzyżowa powstawała szesnaście lat i jest dziełem projektanta prof. Wincentego Kućmy.

  1. Dróżki maryjne

Są to stacje siedmiu radości Matki Bożej, które rozważa się podczas nabożeństw w okresie letnim. Płaskorzeźby wykonane w stylu sztuki ludowej ukazują siedem radości Maryi, jako że znajdują się przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Jak w sanktuariach Matki Bożej Bolesnej rozważa się siedem boleści Maryi, tak w Pasierbcu siedem Jej radości.

  1. Grota ocalenia

Po słynnej powodzi w 1997 roku, w jednym z miejsc przy sanktuarium osunęła się ziemia. Zostało to jednak wykorzystane, ponieważ w tym miejscu powstała Grota ocalenia. Nosi ona taką nazwę, ponieważ przedstawia scenę ocalenia Jana Matrasa na polu bitwy pod Rastatt, a więc ukazuje wydarzenie, w którym niejako ma początek Sanktuarium w Pasierbcu. Została poświęcona przez kard. Joachima Meisnera z Niemiec, w obecności ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Zakończenie

Zapraszamy do Pasierbca, szczególnie w czasie wakacyjnym, kiedy to w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia parafia przeżywa odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. W czasie centralnej uroczystości o północy, we Mszy świętej, uczestniczy około 15 tys. wiernych. Zapraszamy, by odczuć matczyną miłość Maryi i powierzyć Jej troski i radości swego życia.

Opracował: ks. Maciej Biedroń (diec. tarnowska)

 

Furca.org