Pratulin

 

Mała miejscowość przy trasie 698 na północ od Terespola. Znajduje się tam sanktuarium Męczenników Podlaskich. Unitów, którzy zginęli śmiercią

męczeńską, ponieważ nie chcieli przyjąć prawosławia.

 

W  1886  roku  cerkiew unicka została rozebrana z nakazu władz rosyjskich. Na jej  miejscu,  znajduje się obecnie drewniany kościół pochodzący z XVIII w. Przewieziony ze Stanina i po gruntownej renowacji, na miejscu cerkwi postawiony w latach 2009-2012. Pełni on funkcję ośrodka dokumentacji i muzeum Męczenników Podlaskich.


https://sanktuariumpratulin.pl/pielgrzymi/vademecum-pielgrzyma/
https://sanktuariumpratulin.pl/sanktuarium/martyrium-pratulinskie/

 Kostomłoty

Na południe od Terespola przy trasie 816 położone są Kostomłoty a w nich piękna parafia katolicka obrządku wschodniego powstała w 1627 r. na fali wydarzeń związanych z zawarciem tzw. Unii Brzeskiej. Kostomłoty leżą nad pięknym i malowniczym Bugiem w odległości niespełna 15 km od Brześcia.

https://www.kostomloty.com/

 

 

 Kodeń

Dalej na południe za Kostomłotami przy trasie 816 położony jest Kodeń a w nim Najsłynniejsze maryjne sanktuarium nad Bugiem, Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności. Historia tego miejsca związana jest z magnackim rodem Sapiehów.

Według legendy, spopularyzowanej przez Zofię Kossak-Szczucką w książce „Błogosławiona wina”, obraz miał wykraść fundator kodeńskiego sanktuarium książę Mikołaj Pius Sapieha, który pielgrzymował do Rzymu w intencji odzyskania zdrowia. Cudowny obraz Matki Boskiej Kodeńskiej znajduje się w bazylice odbudowanej po potopie szwedzkim w stylu barokowy.  W sanktuarium znajdują się liczne relikwie również święty z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Z bazyliką sąsiaduje duży zespół zabudowań klasztornych M

isjonarzy Oblatów, którzy prowadzą tam dom pielgrzyma, muzeum misyjne i ornitologiczne oraz sklep ze zdrową żywnością. Z dawnego zamku Sapiehów zachowały się resztki murów i piwnice oraz murowana kaplica z I poł. XVI w. Tereny pięknie położone nad Bugiem przy samej granicy z Białorusią.

https://www.fuw.edu.pl/aw2p2/sub/k/koden/koden.html

https://koden.com.pl/

 

Przygotowała: Iwona Czauderna

Furca.org