W pierwszym tygodniu października oficjalnie rozpoczął się nowy rok akademicki na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Zostało to zaznaczone doroczną inauguracją, która odbyła się 4 października. Inauguracja rozpoczęła się tradycyjną mszą wotywną o Duchu Świętym w kaplicy uniwersyteckiej Bazyliki Sant’Apollinare. Przewodniczył jej Wielki Kanclerz Uniwersytetu, ks. bp Fernando Ocáriz, a koncelebrowali duchowni z różnych wydziałów.
Podczas homilii bp Fernando Ocáriz przypomniał studentom i pracownikom podstawową cechę lat spędzonych na studiach w Rzymie: „jest wiele spotkań z nowymi ludźmi”. Jest to doświadczenie, które powinno prowadzić do uznania daru ofiarowanego przez Pana „poprzez te wszystkie spotkania”: trwałych przyjaźni, które stają się „silnym bodźcem w życiu w służbie Bożej” i w praktykowaniu poczucia jedności „w Kościele i między sobą”.
Na zakończenie Mszy św. w Auli Magna Uniwersytetu odbyła się oficjalna inauguracja Roku Akademickiego, zgodnie z przepisami anty-Covid-19. Fernando Ocáriz, w swoim przemówieniu inauguracyjnym, zwrócił uwagę na szczególny moment historyczny, który wszyscy przeżywamy w związku z pandemią, która uosabia „możliwość nauczenia się zatrzymania, oceny wydarzeń i nas samych w codzienności naszego i innych doświadczenia”.
W ten sposób jesteśmy prowadzeni do otwarcia „umysłu i serca na potrzeby, które się narzucają, na nowe sposoby życia, pracy i relacji.” W pewien sposób ta globalna sytuacja zdrowotna „przybliżyła ludzkość do rzeczywistości, a tym samym do prawdy”: bycia istotami, z własnymi ograniczeniami i lękami, które muszą rozwijać „ducha słuchania”, tym bardziej w kontekście edukacji uniwersyteckiej.
Natomiast Giorgio Faro, profesor Wydziału Filozofii, skupił się na temacie pracy jako powołania. W swoim wykładzie prof. Faro mówił o znaczeniu pracy, poprzez aluzyjne obrazy i paradoksy, podkreślając w szczególności wartość powołaniową, którą zawiera w sobie każdy ludzki zawód. W istocie, praca nie może być zredukowana do poczucia „robienia czegoś”, poczucia bycia Bogiem, ale jest kwalifikowana jako „poszukiwanie ludzkiej doskonałości w swojej pracy z miłością, a jednocześnie uświadamianie sobie, kim jesteśmy jako ludzie”.
Jest to 37 rok akademicki dla Uniwersytetu i było to takie błogosławieństwo widzieć sale wykładowe i korytarze wypełnione studentami z całego świata, szczególnie po intensywnych blokadach w ostatnich latach.
Sean Richardson
Oficer międzynarodowy
Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża