„Kobiety na całym świecie regularnie cierpią z powodu naruszania ich praw i nie zawsze respektuje się ich obecność w podejmowanych działaniach” – te słowa profesor Anny Marii Vega, dyrektor Katedry UNESCO ds. Obywatelstwa Demokracja i Wolność Kultury na Uniwersytecie La Rioja, zapadły w pamięci uczestników konferencji akademickiej pt. „Rola kobiet we współczesnym świecie i w Kościele” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry w dniu 7 lutego 2020 r., zorganizowanej z okazji święta św. Tomasza z Akwinu, patrona teologii.

Dla Anny Marii Vegi „mówienie o żądaniach kobiet w XXI wieku oznacza zrozumienie tego, co się dzieje, dokonanie przeglądu niektórych założeń kulturowych, które dziś nadal naruszają godność, równość i prawa kobiet”. Profesor podkreśliła, że stwierdzono to również w dokumencie Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przygotowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jedną z kwestii poruszonych w tym dokumencie jest potrzeba odpowiedniego pogłębienia rozumienia kulturalnych różnic płci mających miejsce w różnych częściach świata. Zaznacza on również, że ​​na przestrzeni wieków pojawiły się niesprawiedliwe formy podporządkowania kobiet, które niestety naznaczyły historię i wpłynęły również na wspólnotę Kościoła. W tym sensie Anna Maria Vega zwróciła uwagę, że „interpretacje i egzegeza świętych ksiąg trzech głównych religii monoteistycznych, zwłaszcza ewangelicznego przesłania, które były przekazywane nam przez wieki, sprzeniewierzyły się ich rewolucyjnemu przesłaniu”. W swoim wystąpieniu Profesor także przypomniała i zaalarmowała, że do dziś w niektórych krajach obowiązują przepisy pozwalające na poligamię, porzucanie kobiet, małżeństwa dzieci, obowiązek posłuszeństwa wobec męża lub zakaz poślubienia mężczyzny, który nie jest wyznawcą tej samej religii.

W obchodach Dnia św. Tomasza na Wydziale Teologicznym, które zgromadziły około stu osób ze środowiska akademickiego, uczestniczyła także María José Olasti, dyrektor The Family Watch, która w swoim wystąpieniu skupiła się na „Talentach kobiecych, wyzwaniach i zagrożeniach XXI wieku”; oraz José Francisco Serrano Oceja, profesor na Uniwersytecie CEU San Pablo, którego wykład był zatytułowany „Kobiety w Kościele: temat zaległy? Dyskurs rozmyty?”.

Ks. Bartosz Adamski

Furca.org