Relacja naszego wolontariusza z Poznania.

Obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski to dla nas, rodowitych Wielkopolan, wielkie przeżycie osobiste. Z miejscami historycznymi, przypominającymi początki Państwa Polskiego, związani jesteśmy od wczesnych lat szkolnych. Wycieczki Szlakiem Piastowskim, podczas których w latach 1950. nauczyciele z zaangażowaniem uczyli nasze pokolenie kochać historię Polski, utrwaliły w nas potrzebę częstego powracania do tych miejsc, które obecnie, w dniach obchodów Jubileuszu, były miejscami szczególnie odwiedzanymi przez bardzo liczne rzesze Polaków.

Nie mogliśmy więc nie uczestniczyć w tych podniosłych uroczystościach.

W czwartek 14 kwietnia 2016 r. po obejrzeniu telewizyjnej transmisji Mszy św. z Katedry gnieźnieńskiej, pojechaliśmy do Fary poznańskiej, aby wziąć udział w powitaniu Obrazu Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej. Pomimo zgromadzonego wielkiego tłumu udało się nam zająć dogodne miejsce w bocznej nawie Bazyliki z widokiem na Ikonę Nawiedzenia. W podniosłym nastroju zgromadzonych wiernych o godz. 21:00 wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. dr Wacław Depo, abp metropolita częstochowski. O godz. 22:00 opuściliśmy Farę.

Następnego dnia, w piątek 15 kwietnia o godz. 5:00 wzięliśmy udział w Laudesach, uroczyście przygotowanych przez Neokatechumenat, a następnie o godz. 6:00 w Eucharystii, którą sprawował ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, bp legnicki.

Po Mszy św. pojechaliśmy do pracy, by powrócić do Fary przed godz. 15:00. W Godzinie Miłosierdzia odmówiliśmy wraz z tłumem wiernych Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 15:15 nastąpiło pożegnanie Obrazu i rozpoczęła się procesja do Katedry, prowadzona przez ks. dr Stanisława Gądeckiego, abpa metropolitę poznańskiego i przewodniczącego KEP. Na kolejnych odcinkach trasy procesji Obraz niesiony był przez różne stany, począwszy od biskupów, a skończywszy na młodzieży.

Po procesji wróciliśmy do domu, by wieczorem udać się na godz. 20:00 do Filharmonii Poznańskiej, w której czekało nas kolejne, nadspodziewane przeżycie: prawykonanie jubileuszowego utworu pt. „Oratorium 999.pl”, którego kompozytorem jest p. Jacek Sykulski, a autorem tekstu p. prof. Sylwester Dworacki. Składający się z ośmiu części, godzinny utwór (transmitowany przez Polskie Radio) ogromnie się spodobał słuchaczom, a wyrazem tego były długotrwałe owacje na stojąco, których nie szczędzono zarówno Autorom, jak i wspaniałym wykonawcom.

Trzeciego dnia, w sobotę 16 kwietnia wyjechaliśmy na wieś, ale i tam towarzyszył nam świąteczny nastrój. Korzystając z transmisji radiowej od godz. 14:00 wysłuchaliśmy Eucharystii z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski, celebrowanej przez Legata papieskiego, ks. kard. Pietro Parolino, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej.

Furca.org