W długi listopadowy weekend, Rzym odwiedziła grupa ponad czterdziestu
Polaków. Brali udział w spotkaniu darczyńców i wolontariuszy fundacji FURCA,
która obchodzi swoje 10-lecie.
W ciągu tych kilku dni, uczestnicy odwiedzili Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie prowadzony przez Opus Dei, na którym studiują stypendyści fundacji FURCA. Na miejscu pokazano zgromadzonym gmach uniwersytetu i zaprezentowano akademicki program uczelni. Można tu studiować na wydziale komunikacji społecznej, teologii, filozofii oraz prawa kanonicznego.
Na uniwersytecie odbyło się również spotkanie z ks. Pawłem Rytel-Andriankiem, szefem sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Opowiadał on o funkcjonowaniu katolickich mediów i znaczenia ewangelizacji prowadzonej przez radio i inne mass-media.
– Skoro troszczymy się o dobrą edukację naszych dzieci, powinniśmy tym bardziej wspierać rzetelną formację duchową i intelektualną księży, naszych przewodników do Nieba. Wśród naszych stypendystów i absolwentów Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, są księża pracujący w parafiach, kuriach i mediach – mówi prezes fundacji, Maciej Mazurkiewicz.
Dodaje:
– Wspólny pobyt w Rzymie, jest okazją, aby poznać stypendystów i miejsca, w których studiują. Poza tym, czas spędzony razem wśród wolontariuszy i darczyńców, pomaga budować więzi i szukać pomysły na promocję fundacji.
Kolejne spotkania miały także charakter turystyczny. Dzięki zaangażowaniu lokalnych stypendystów, grupa zobaczyła najważniejsze chrześcijańskie miejsca kultu – bazyliki, kaplice i starożytne ruiny, w których ginęli pierwsi chrześcijanie. Opis najważniejszych faktów historycznych, pomagał słuchającym lepiej zrozumieć tożsamość i rozwój Kościoła Katolickiego, który ma także nieodłączny charakter –
jest rzymskokatolicki.
O historii wiecznego miasta opowiadał nam ks. dr Łukasz Żak, stypendysta FURCA, historyk, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie.
Spotkanie z Ojcem
Dodatkowo odbyło się rodzinne spotkanie z prałatem Opus Dei – księdzem Fernando Ocáriz. Ojciec – jak go nazywają wierni Opus Dei – opowiedział o swoim zainteresowaniu Polską i zaangażowaniu świeckich w służbę innym, poprzez fundacje i dzieła miłosierdzia. Przypominał słowa Jezusa (Dz 20, 35) o szczęściu tych, którzy dają innym, to, co niezbędne.*
Rodziny zgromadzone na spotkaniu pytały także m.in. o to, jak mówić o wsparciu stypendiów dla kapłanów, wśród osób, które mogą mieć negatywne nastawienie do tej inicjatywy. Dodatkowo, jeden z uczestników zapytał Ojca – czy dalej i jak często gra w tenisa.
Ojciec również zachęcał uczestników spotkania, aby w tych dniach więcej modlili się za papieża oraz Kościół Katolicki, będąc na miejscu w Rzymie.
Poznaj działalność fundacji
Fundacja FURCA
Fundacja FURCA powstała w 2014 r. z inicjatywy grupy osób świeckich, którzy wierzą, że wszechstronnie wykształceni księża stanowią siłę – niezbędną, by tworzyć przeciwwagę dla negatywnych trendów i opinii w otaczającym świecie. Kościół katolicki jest często pokazywany w negatywnym kontekście, dlatego fundacja inwestuje w wysokiej klasy studia dla księży, którzy będą swoją pracą świadczyć o atrakcyjności Ewangelii.
Jak fundacja realizuje swoją główna misję? Poprzez fundowanie stypendiów dla polskich księży diecezjalnych, którzy są kierowani przez biskupów na studia doktorancie na Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie (PUSK) i Uniwersytet Navarry w Pampelunie – uczelnie prowadzone przez Prałaturę Opus Dei.
NOWOŚĆ! Stypendium wieczyste
Na 10-lecie działalności Fundacja podjęła się ambitnego zadania zebrania środków na stypendium wieczyste. Stypendium wieczyste jest to specjalny rodzaj projektu finansowego realizowany przez Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża polegający na zebraniu określonej sumy środków, której odsetki pozwalają co roku (dożywotnio) na pokrycie stypendium dla jednego studenta.
* We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i
pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: „Więcej szczęścia jest w
dawaniu aniżeli w braniu”.