Miasto turystów, pielgrzymów i nauki – wizyta Księdza Biskupa Wiesława Śmigla w Pampelunie

W odległej Hiszpanii jest takie miasto, gdzie można zobaczyć plac zamkowy bez zamku, za to z posągiem pewnego króla Nawarry. Jest takie miasto, gdzie deszcz potrafi nie padać prawie całe lato, ale na jesieni i w zimie pada prawie codziennie, co zupełnie nie przeszkadza pielgrzymom wyruszającym stąd w drogę do grobu św. Jakuba Apostoła. W tym mieście ludzie wolą spędzać wspólnie czas na ulicy niż w domach, rozmawiając, spacerując, a nawet tańcząc do późna w nocy – w śród nich dawniej bywał sam Ernest Hemingway. To miasto szczyci się pracowitością swoich mieszkańców, pokojem, sprawiedliwością swoich praw, autonomią i bogatą historią. To miasto odwiedził biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, a nazywa się ono Pampeluna (hiszp. Pamplona).

Ksiądz Biskup wraz z ks. dr. hab. Piotrem Roszakiem (prodziekanem Wydziału Teologicznego UMK oraz absolwentem i profesorem stowarzyszony Uniwersytetu Nawarry) i ks. dr. Tomaszem Huzarkiem (wykładowcą Wydziału Teologicznego UMK) w dniach 12-15 listopada br. odwiedzili stolicę hiszpańskiej prowincji Nawarry, Pampelunę. Czas ten był niezwykle intensywny, ponieważ zaplanowano w nim szereg spotkań.

Pierwszym z nich była wizyta u głównego pasterza archidiecezji Pampeluny i Tudeli abpa Francisco Pérez González w jego domu arcybiskupim. Rozmowa odbyła się w miłej i przyjacielskiej atmosferze i dla obu biskupów stanowiła okazję do ubogacenia się doświadczeniami z posługi w Kościele w Toruniu i w Pampelunie.

Kolejny dzień zaczął się od zwiedzania kampusu Uniwersytetu Nawarry będącego uczelnią prywatną założoną w 1952 przez św. Josemaríę Escrivę de Balaguera. Jak podają najnowsze statystyki, Uniwersytet klasyfikuje się na ósmym miejscu w rankingu uniwersytetów europejskich i obecnie na jego osiemnastu wydziałach studiuje ok. 11 000 studentów z całego świata, a wśród nich jestem także ja. W tym roku rozpocząłem tu studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej. Moje kształcenie stało się możliwe dzięki otrzymanemu stypendium z Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA), która pomaga formować pasterzy Kościoła. Zachęcam do wspierania działań tej fundacji modlitwą oraz, w miarę możliwości, także w sposób materialny.

W trakcie zwiedzania Uniwersytetu ks. bp Wiesław zobaczył m.in. klinikę uniwersytecką, Wydział Nauk Kościelnych i Filozoficznych, bibliotekę oraz rektorat. Przewodnikiem po niezwykle dobrze urządzonych i wyposażonych budynkach uniwersyteckich był ks. prof. José Ramón Villar, który przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego oraz został odznaczony medalem „Za Zasługi dla rozwoju uczelni UMK”. Kolejny ważny punkt programu tego dnia stanowiło spotkanie z obecnym dziekanem Wydziału Teologicznego, ks. prof. Juanem Chapą. Dzień został zwieńczony przez zapoznanie się z niezwykle malowniczą nawarryjską częścią Camino de Santiago, czyli szlaku pielgrzymiego do grobu św. Jakuba Apostoła, który w ostatnich latach przeżywa swój prawdziwy renesans i jest coraz lepiej znany nie tylko w Hiszpanii.

Następnego ranka ks. bp Wiesław wraz z towarzyszącymi mu księżmi udał się do Międzynarodowego Seminarium Duchownego „Bidasoa”, prowadzonego przez Opus Dei dla seminarzystów z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Po Mszy świętej i śniadaniu z klerykami Ksiądz Biskup miał możliwość zwiedzenia tej niezwykłej instytucji, która kształci dziś około stu seminarzystów pochodzących prawie z całego świata. Tego dnia w południe przyszedł czas na wysłuchanie wykładu ks. dra Tomasza Huzarka w ramach seminarium Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej. Temat referatu brzmiał: „Pedagogiczna rola cnót w świetle teorii wrodzoności”.

Ostatnim istotnym elementem wizyty ks. bpa Wiesława w Pampelunie było spotkanie z Konsulem Honorowym RP w Nawarze, la Rioja i Kraju Basków – Angela Tellecheę Goyenę, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Orszaku Trzech Króli w Pampelunie, nawarryjscy szopkarze i przedstawiciele hiszpańskiej polonii. Ksiądz Biskup miał okazję zapoznać się z niezwykłym bogactwem kultury Nawarry. To wydarzenie było niezwykłą sposobnością do potwierdzenia i zacieśnienia trwającej już od kilku lat współpracy kulturalnej między Toruniem i Pampeluną.

Iruña, bo tak Baskowie nazywają Pampelunę, prezentuje się jako miasto o bogatej historii, odwiedzane przez miliony turystów, gdzie rozwinął się szanowany i uznany na całym świece Uniwersytet Nawarry, ale przede wszystkim jest to miasto, którego mieszkańcy niezwykle cenią sobie swoją odrębność i dbają o zachowanie swojej kultury. Okazuje się, że Toruń i Pampelunę wiele łączy pod względem kulturowym i współpracując, miasta te mogą się niezwykle ubogacić.

Furca.org